www.KPCP.info - Klub přátel české písničky o.s.
Jste zde: KPCP  »  Hlavní stránka  »  Samšinská neděle s dechovkou

Samšinská neděle s dechovkou


S laskavým svolením vedení kapely použiji úvodní odstavec o její historii ze stránek
http://www.libanskadechovahudba.wz.cz,

 kde se i Vy můžete dočíst více.

„Libáňskou kapelu založil na podzim r. 1870 pan Josef Kůžel. Kapela hraje nepřetržitě plných 136 let a tím patří mezi nejstarší české dechové orchestry. A je to stejná doba, po kterou tato kapela doprovází občany Libáně a širokého okolí od kolébky až po cestu poslední. Pozdější kapelník Václav Kyzivát vzpomíná v „Památníku kapely Libáňské" na Josefa Kůžela slovy: „Ten po vojenské službě, kterou konal u vojenské hudby co výborný hudebník, utvořil zde v Libáni dobrý soubor, který byl ze členů jeho tří bratrů a jiných hudebníků, kteří zde v okolí byli." Shodou bylo, že jmenovců Kůželů byla tehdy přes polovinu kapely".

Tropické vedro někam na čas zmizelo a tak se dostavil druhý extrém - a pršelo, jen se lilo, a tele ... - naštěstí ne tak intenzivně, aby nás to odplavilo.
Na Samšině jsme tak trochu na nepřízeň počasí (a úřadů poskytujících dotace na kulturu) zvyklí, což bylo dostatečně prokázáno v minulých ročnících.
Samotným účastníkům i tančícím to vlastně nevadilo vůbec, což je patrné i z fotografií. Zpívali, tancovali, doplňovali tělesné tekutiny a nepochybuji, že se i dobře bavili.
Jak také jinak, když se nám již popáté představila dechovka s takovou tradicí. Děkujeme celé kapele za krásné odpoledne a těšíme se na jejich další vystoupení.

Je jen škoda, že se nám nepodaří stihnout i jejich představení v neděli 25. července ve Starých Hradech. Budeme asi muset požádat nového ministra kultury o lepší koordinaci kulturních akcí v Českém Ráji (a znovu o dotace).

O přitažlivosti zábavy tohoto druhu svědčí i návštěva 93 letého fešného rodáka ze Samšiny pana Josefa Hercíka, který si i v tomto věku rád zatancoval.
Do dalších let mu určitě všichni přejeme hlavně hodně zdraví a neutuchající chuť do života.

 

A teď už mi jen zbývá pozvat Vás na nedělní vystoupení drštěkryjské Sraziky. Nemusím snad ani vysvětlovat o jakou kapelu jde, protože si troufnu trochu nadneseně prohlásit, že tuto kapelu v našem okolí málokdo nezná. Nejsou to - až na výjimky - žádní profíci, jejich hlavní předností ale je, že hraji lidově a srdcem.
A tak doufám, že se naši příznivci Srazilky dostaví v hojném počtu, včetně v poslední době trochu absentujících Soboťáků.

Jako host nás při vystoupení Srazilky podpoří sobotecký rodák, můj kamarád a náš příznivec, známý rozhlasový a televizní reportér a spisovatel - Jarda Suchánek.
Pro náš šraml dokonce napsal píseň „Pro mou milku Srazilku..."
Zahráli bychom Vám ji, ale ještě se nám nepodařilo složit melodii a nevíme, jestli to ještě do konce století stihneme.
Tak neváhejte a přijďte si v neděli 25. července od 14ti hodin na Samšinu k Obecnímu domečku zazpívat, zatancovat, popít a zavzpomínat na mládí.

Poznámka:

Až skončí tropická vedra, další foto najdete ve fotogalerii.

 Zpět na seznam článků

Fotografie