www.KPCP.info - Klub přátel české písničky o.s.
Jste zde: KPCP  »  Hlavní stránka  »  Samšina a tradice dechovek na sobotecku

Samšina a tradice dechovek na sobotecku


 Ano, již popáté se na Samšině u "Obecního domečku" setkávají příznivci tradiční české lidové hudby z našeho krásného Českého ráje.
Nejsem odborník na historii hudby a už vůbec ne na tradiční, vím ale, že jsme byli odkojeni především dechovkou. Každá činnost člověka prochází přirozeným vývojem, takže i my jsme své okamžiky pubertální radosti prožívali na tanečních, nebo na čajích, při poslechu hudby, která už nebyla klasickou dechovkou, ale v podstatě jejím pokračovatelem. Kdo z nás dříve narozených si nevzpomene například na orchestr Standy Suchánka, který pravidelně hrával ve známé sobotecké restauraci Syrovanda a na čajích v Libuni?
Těch hudeb v našem kraji bylo pochopitelně více a nebyly jen ze Sobotky, kde byla asi nejznámější dechová kapela pana Josefa Janků, který ve své cukrárně na náměstí i vyučoval hře na klarinet. Tam jsem se učil společně s Jardou Suchánkem i já a vzpomínám si, jak pan Janků dělal na nějakém stroji kremrole a my souběžně trénovali skladbu Lehké prsty. Tato dechovka v Sobotce už dávno zanikla, ale rodinná tradice žije. Žezlo převzal synovec pana Janků Josef Žemlička, který nejen stabilně hraje ve známém podnikovém dechovém orchestru mladoboleslavské automobilky, ale má dokonce i své prvotřídní hudební těleso s názvem Zámecké saxofonové kvarteto Josefa Žemličky.
Dalšími hudbami, které mají opravdu dlouhou tradici na Sobotecku, jsou dechovky pánů Kužela z Markvartic a Žďánského z Drštěkryjí.
Obě jmenované hudby naštěstí pokračují v bohulibé činnosti díky stejně naladěným potomkům a uvidíme je i na „setkání" na Samšině.

A právě jmenovaná DH Jaroslava Kužela z Markvartic byla našim prvním letošním hostem minulou neděli u Obecního domečku na Samšině. Zahráli nám tak, jak jsme očekávali a všem se nám to moc líbilo.
Nikdo asi nepochybuje, že je to především zásluhou pokračovatele rodinné tradice, pana doktora Romana Kužela, který nejen léčí naše těla, ale i duše.

Děkujeme kapele i zpěvákům Haničce Seifertové a Milanovi Hlavovi za krásné české písničky a těšíme se na jejich další vystoupení.

Současně všechny příznivce dobré lidové hudby zveme na neděli na Samšinu, kdy nám od 14ti hodin zahraje
      Dechová hudba Český ráj Všeň pod taktovkou kapelníka Jaroslava Raulina.

 

Další fotografie ve fotogaleriiZpět na seznam článků

Fotografie