www.KPCP.info - Klub přátel české písničky o.s.
Jste zde: KPCP  »  Hlavní stránka  »  Komorní koncert na Samšině

Komorní koncert na Samšině


   Nedávno skončilo setkání příznivců české lidové hudby na Samšině a už se zase muzicírovalo. Tentokrát to byl jiný žánr a to vážná komorní hudba. Váhal jsem použít slovo komorní, ale pak jsem se podíval do encyklopedie a tam jsem našel, cituji:

   "Počátkem XVIII atoletí byla komorními nazývána taková hudební díla, která nebyla určena do chrámů". Pak postupným vývojem slovo komorní začalo měnit svůj smysl a opět cituji:

   "V novější době nazýváme hudbou komorní skladby určené vzhledem k užšímu kruhu posluchačstva soukromého pro malé instrumentální ensábly". A kde se hraje neni už tak důležité.

   A tak to bylo i na Samšině. Ve zdejším barokním kostele sv. Václava z konce 18. století zahráli tři hudební nadšenci. Hlavním iniciátor byl (a doufám, že i zůstane) náš Pepa Rozma. A že hrát na housle umí, nemusí snad ani dokazovat, když plných 35 let hrál první housle v amsterodamském filharmonickém orchestru. K němu se postupně přidali paní Petra Matoušková ze Sobotky na klávesy a Sváťa Holan z Křeliny na kytaru. Oba posledně jmenovaní jsou mj. i dlouholetí učitelé hudby. Co víc dodat, hráli nám prostě profíci.

   Děkujeme za krásné zážitky z "komorního" prostředí samšinského kostela a těšíme se na Vaše další vystoupení minimálně v příštím roce.

  

 

 Zpět na seznam článků

Fotografie