www.KPCP.info - Klub přátel české písničky o.s.
Jste zde: KPCP  »  Hlavní stránka  »  Jubileum Srazilky

Jubileum Srazilky


   V kraji, kde se odehrávají setkání s českou písničkou, se dějí i jiné věci. Například v Drštěkryjích, které jsou součástí obce Samšina, je také něco víc než jen zajímavého.
A to nejen tím, že tam jsou velice aktivní dobrovolní hasiči, ale hlavně tam před deseti lety byla založena kapela, jejíž název je Srazilka.
   Myšlenka vznikla v hlavě drštěkryjského rodáka Zdenka Resla   a k němu se záhy přidali i další muzikanti a to nejenom místní.
   Přesně 8. listopadu roku 1998 se v drštěkryjské Pastoušce, což je klub dobrovolných hasičů, srazili u piva Zdeněk Resl a Karel Roubal z Drštěkryjí, Josef Špígl ze Všelib a dnes už nežijící František Kazda z Betléma. Domluvili se, že založí kapelu.
   Tak vlastně později vznikl i název Srazilka. A protože o tom moc nevěděli, poprosili kapelníka Příchvojanky Mirka Vodu o zaučení. Ten jim pro začátek půjčil své nástroje a tak pravidelně zkoušeli na Samšině ve vejměnku Mirka Vody.
   Tehdejší obsazení: Zdeněk Resl harmonika pianovka, Josef Špígl heligonka, Franta Kazda velký buben a Karel Roubal malý buben. Tak to pokračovalo až do roku 1999, kdy se postupně ke kapele přidali Láďa Drbohlav na saxofon a Franta Šolc na křídlovku,oba z Blat a později i Franta Grafek       z Ohařic na heligonku.
   To už ale kapela začala pravidelně zkoušet v drštěkryjské Pastoušce a je neuvěřitelné, že už téměř deset let každou druhou středu se v Pastoušce hraje.
   Kapela si pochopitelně nedělá nároky na přednes nejvyšší hudební úrovně, vždyť v ní převažují samouci amatéři, ale snaží se hrát tak, aby se to posluchačům líbilo. A myslím, že se jim to i daří, obzvlášť když hrají písničky, o kterých dnešní omladina většinou nemá ani ponětí.
    Za dobu svého trvání kapela odehrála desítky vystoupení v blízkém i vzdálenějším okolí a dá se říci, že úspěšně. V poslední době například vystoupila na soboteckém náměstí v předvečer posvícení a zúčastnila se i zahajovacího průvodu Jičín - město pohádky. Hraje seniorům nejen Samšině, ale i v Butovsi a v dalších obcích.
   Výčet jejich vystoupení je dlouhý a tak jen ještě uvedu, že již osmkrát, v podstatě od zahájení, doprovázela Srazilka tradiční maškarní průvod z Drštěkryjí na Samšinu.
   Tak až někdy pojedete některou středu k večeru okolo Drštěkryjí, zastavte se v místní klubovně hasičů a přijďte se sami přesvědčit.

A ještě přidávám báseň, kterou pro Srazilku složil můj kamarád Jarda Suchánek

Pro mou milku Srazilku...

Je to moje prokletí,
že víc než půl století
miloval jsem jazz.
Teď se ale sotva vleču
mladým holkám neuteču,
změnil jsem se dnes,
už jsem starej pes...

S harmonikou po zkoušce
zastavím se v Pastoušce.
Nelíbám už dívky na rty.
Mažu chvíli s partou karty
dávám krále na filka.
A pak v příštím okamžiku
vezmu svoji harmoniku :
volá přece Srazilka.

Moje milka Srazilka to je parta dědků,
která hraje pro radost, na to je dost svědků.
Moje parta Srazilka to je milka naše,
miluje ji každý, kdo si za ní zašel.
Má kapela Srazilka mladý party drtí,
bude tu hrát pro nás do nejdelší smrti....

Je nás sedm, samí mladí,
polka, valčík krásně ladí.
Někdo hraje na svůj nástroj,
někdo troubí na hubu.
Pohřby, bály, posvícení.
Posíláme pozdravení
od našeho Fanklubu!
/zvedni sukni bu,bu,bu /


Autor: Jaroslav Suchánek,
sportovní redaktor, moderátor a spisovatel

 Zpět na seznam článků

Fotografie